Apie 98% prakaito sudaro vanduo. Likusieji 2% – natrio chloridas, šlapalas, medžiagų apykaitos produktai.
Žmogaus kūne yra apie 2 – 3 milijonus prakaito liaukų. Jų randama viso kūno odoje, išskyrus lūpas, varpos galvutę ir apyvarpės vidinį paviršių. Skirtingose odos vietose prakaito liaukų tankumas nevienodas. Daugiausia jų paduose, delnuose, pažastyse, kirkšnyse – 1 cm² apie 300, o kitose kūno vietose 1 cm² – apie 120–200 liaukų.
Pagrindinė prakaito funkcija – termoreguliacinė. Prakaituodami žinduoliai vėsinasi. Be to, su prakaitu pasišalina ir nemažai toksinių medžiagų, todėl oda kartais net vadinama trečiuoju inkstu.
Prakaito sudėtis labai priklauso nuo organizmo būklės. Pavyzdžiui, sergant cukriniu diabetu jame yra gliukozės. Šis faktas gali padėti anksti diagnozuoti kai kurias ligas, panaudojant specialiai apmokytus jautrią uoslę turinčius šunis.
Prakaitas padeda palaikyti šiek tiek rūgštinę odos reakciją. Sveikos odos pH yra maždaug 5,5.
Vandens žinduoliai (pvz., banginiai, delfinai) prakaito liaukų neturi visai, o plėšrūnai paprastai jų turi labai mažai, todėl gindamiesi nuo karščio jie priversti lekuoti.
Žmogus turi dviejų tipų prakaito liaukas. Ekrininės liaukos yra visoje odoje. Jos funkcionuoja nuo pat gimimo. Tuo tarpu apokrininės liaukos būna tik pažastyse, kirkšnyse, apie išangę ir kt. Jos yra kiek stambesnės, o jų išskiriamame prakaite yra baltyminių medžiagų, kurioms joms irstant išsiskiria specifinis kvapas. Būtent jos lemia, kad kiekvieno žmogaus kūno kvapas yra skirtingas. Šios liaukos pradeda funkcionuoti tik pasiekus lytinės brandos, iki tol jos būna išsivysčiusios silpnai. Senatvėje jų aktyvumas sumažėja.
Prakaito skyrimąsi labai stipriai įtakoja emocijos. Stresinėje situacijoje daugelis ima gausiai prakaituoti. Stiprios emocijos gali pakeisti ir prakaito kvapą, nes, pavyzdžiui, išgąstis ar skausmas suaktyvina apokrininių liaukų sekreciją.
Moterų ir vyrų prakaito kvapas skiriasi. Tai susiję su tuo, kad ant jų odos gyvena šiek tiek skirtingi mikroorganizmai.
Skirtingų tyrimų duomenys rodo, kad nuo 1 iki 15% žmonių kenčia nuo pernelyg didelio prakaitavimo.
Normaliomis sąlygomis žmogus per parą išskiria nuo 300 iki 800 ml prakaito. Karštą vasaros dieną, esant dideliam fiziniam krūviui ar pirtyje šis kiekis gali išaugti iki 1,5-2 l. O jei sąlygos tikrai ekstremalios, įmanoma per parą išlieti iki 10 l prakaito.
Drėgna oda prakaituoja mažiau nei sausa, nes paviršinis raginis odos sluoksnis išbrinksta ir prakaito liaukos šiek tiek užspaudžiamos.
Šunys ir katės prakaito liaukų turi labai nedaug ir tik ant letenėlių. O paukščiai apskritai neprakaituoja – prakaito liaukų jie neturi visai.